Drut Ostrzowy - Definicja i Opis


Drut ostrzowy, nazywany też żyletkowym (ang.: „barbed tape” lub ”razor wire”) jest złożonym wyrobem, składającym się ze stalowego drutu nośnego i zaciśniętej wokół niego stalowej taśmy z ostrzami. Wewnętrzny drut nośny powinien mieć odpowiednią sprężystość i wytrzymałość , a stalowa taśma powinna być zaciśnięta na całej jego długości bez żadnych przerw.

budowa drutu ostrzowego

Drut ostrzowy sprzedawany przede wszystkim w postaci gotowych wyrobów: różnego typu zasieków, oraz siatek zgrzewanych, może być także dostarczany luzem, jako ulepszony zamiennik dla zwykłego drutu kolczastego

W zależności od przeznaczenia i/lub producenta, istnieją różne rodzaje drutu ostrzowego. Mogą się one różnić między sobą:

 • Grubością , twardością i sprężystością drutu nośnego
 • Grubością blachy
 • Rozmiarami i profilem ostrzy
 • Sposobem zaciśnięcia blachy
 • Typem zabezpieczenia antykorozyjnego

Najważniejsze cechy decydujące o jakości i funkcjonalności wyrobów z drutu ostrzowego:

 1. Drut nośny - Powinien to być drut o średnicy min 2,45mm i podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie (min 1300MPA) Blacha z ostrzami. Zastosowana powinna być blacha o grubości minimalnej 0,45mm
 2. Wykonanie - Ostrza powinny być zamocowane w sposób trwały uniemożliwiający ich przemieszczanie się lub oddzielenie od drutu nośnego. Taśma stalowa z wyciętymi ostrzami powinna być zaciśnięta wzdłuż całej długości drutu nośnego, bez żadnych przerw (tylko ten sposób mocowania ostrzy zapewnia odpowiednie parametry tego połączenia).
 3. Zabezpieczenie antykorozyjne - Właściwe zabezpieczenie antykorozyjne zapewnia powłoka galwaniczna nakładana ogniowo o następujących parametrach:
  1. drut nośny min 90g cynku/m kw.
  2. taśma stalowa z ostrzami min 127,5g cynku/m kw z każdej strony
  3. Powłoka cynkowa nakładana galwanicznie nie jest odpowiednim zabezpieczeniem antykorozyjnym, również różnego typu powłoki malarskie nie zwiększają w istotny sposób trwałości i odpo rności na korozję i mają przede wszystkim znaczenie estetyczne.
 4. Złączki - Do spinania zasieków typu CONCERTINA, zasieków płaskich, oraz do montażu wyrobów z drutu ostrzowego powinny być zastosowane złączki stalowe wykonane z blachy o grubości 1,5mm i zaciskane do formy obrączki. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią wytrzymałość połączeń, oraz ułatwia szybki montaż i ewentualne naprawy.